Jak vybrat květináč

květináče do exteriéruZásadní otázkou pro výběr květináče je, zda bude použit v interiéru či exteriéru. Další věcí je zda bude v květináči živá, nebo umělá rostlina. Umělé květiny, nebo stromy nevyžadují žádnou péči, tedy ani zálivku, hnojení apod. Nároky na květináč jsou tak minimální a jedná se především o designovou záležitost. Živé rostliny potřebují čerpat živiny a růst. Zároveň by v květináči měly být odtokové díry pro přebytečnou vodu. Můžeme využít i keramzit – pórovitou hmotu, která zadrží vodu a přivede k rostlině živiny.

květináče do interiéru

Při výběru květináče se řídíme jednoduchým pravidlem: aby zapadl do místa, kde ho chceme použít, a aby jeho design a velikost ladili s rostlinou. Je to tedy spíše otázka vkusu. Použít lze jak pozinkované, keramické, sklolaminátové květináče, tak i další květníky z ostatních materiálů.

květináče do exteriéru

To jsou všechny květináče v zimních zahradách, balkónech a dalších venkovních prostor. Nejvhodnější květináče do exteriéru jsou jistě nerez květináče. Netrpí změnou teploty a je tím pádem i mrazuvzdorný. Můžete ho tak mít venku po celý rok včetně zimy. Dále jsou lehké a lze je tedy snadno přemisťovat kam zrovna potřebujete. Doporučujeme i na dolní stěně opatřit otvorem pro odtok přebytečné zálivky. Další alternativou jsou poly-ratanové květináče imitující svým designem ratanové. Jde o velice elegantní květináč, respektive květinový obal. Rostlina je umístěna v pozinkované vložce zasazené v poly-ratanovém květináči. Výhodou je nízká hmotnost, vzhled a atraktivní design. Dále jako možnost květináče do exteriéru doporučujeme skolaminátové květníky. Jsou velice odolné vůči povětrnostním vlivům, mají stálou barvu a jsou mrazuvzdorné. Vyrábí se v mnoha barvách a tvarech. Designově velmi zdařele ale také díky svým skvělým vlastnostem se jako venkovní květináče hodí hliníkolaminátové květináče. Jsou lehoučké, přitom pevné, odolně a téměř nerozbitné.

U umělých rostlin je situace jednodušší. Postačí vhodně květináč vyplnit a vložit květinu, strom, palmu nebo jinou dekoraci.

Nevíte si rady se zasazením rostlin? Pokračujte na článek jak zasadit rostlinu do květináče.